Дали Клоп презема сензационален тим? Еве ја вистината

од Vladimir Zorba
2,2K прегледи

Советникот на Јирген Клоп ги отфрли гласините за шокантното враќање на тренерот во Бундеслигата по заминувањето од Ливерпул на крајот од минатата сезона.

Германецот се повлече од „Енфилд“ по извонредните 9 години во кои ја освои Премиер лигата, Лигата на шампионите, ФА Купот, Светското клупско првенство и многу повеќе. И откако остави неизбришлива трага на Мерсисајд, Клоп ужива во заслужената пауза од фудбалот.

Извонредните достигнувања на Клоп во Ливерпул ги оставија навивачите и експертите со нетрпение да го очекуваат неговиот следен потег. И германското издание Salzburger Nachrichten напиша дека тренерот ја разгледува понудата да го преземе РБ Лајпциг.

Сепак, во интервју за Sky Sports Germany, агентот на Клоп, Марк Косике, недвосмислено ги отфрли овие гласини. „Ова е целосна глупост. Нема вистина во тоа“, рече тој и стави крај на шпекулациите.

Клоп зеде активен одмор и се врати на „Енфилд“, но не за фудбалски работи, туку за да присуствува на концерт на Тејлор Свифт.

Слични содржини