Германски адвокати поднесоа тужба против владата поради Израел

од Симе Стоиков

Адвокати за човекови права поднесоа тужба против одлуката на германската влада да одобри извоз на 3.000 противтенковски оружја за Израел, што е втор ваков случај овој месец, како поддршката на Берлин за Израел во војната во Газа.

Минатата недела адвокатите од Берлин изјавија дека поднеле итна жалба за запирање на извозот на воено оружје во Израел, велејќи дека тоа опрема се користи на начини кои би можеле да го прекршат меѓународното хуманитарно право во Појасот Газа, објави Ројтерс.

Последниот случај, поднесен од петмина Палестинци од Газа, беше поддржан од адвокатите од Европскиот центар за уставни и човекови права (ЕЦЧП) во Берлин и палестинските организации за човекови права, се вели во соопштението на ЕЦЧП.

ЕСЧП соопшти дека владата одобрила извоз на 3.000 противтенковски оружја во Израел по нападот на Хамас на 7 октомври и дека барањето за извозна дозвола за 10.000 парчиња муниција во Израел допрва треба да биде одобрено.

„Германија не може да остане доследна на своите вредности ако извезува оружје за војна во која се евидентни сериозни прекршувања на меѓународното хуманитарно право“, рече во изјавата генералниот секретар на ЕСЧП, Волфганг Калек.

Адвокатите го повикаа Управниот суд во Берлин да ги суспендира дозволите за извоз како привремена мерка за правна заштита.

Слични содржини