Харадинај: Не смеат косовските институции да го избегнуваат фактот за Хаг и лидерите на ОВК

Косовските институции не смеат да бидат рамнодушни на фактот дека покренато е обвинение против лидерите на ОВК во Хаг, вели Лидерот за иднината на Косово, Рамуш Харадинај во изјава за Репортери.

Харадинај упати критика до својот коалициски партнер, Авдулах Хоти кој е актуелен премиер, истакнување дека треба да ја „факторизира позицијата на Косово по неодамнешните настани“, а не да кажува дали некој треба да се меша во правдата.

Во однос на прашањето на претседателот, Харадинај повтори дека ако нема единство во политичките партии, Косово ќе мора да излезе на избори.

„ДСК и ние пристапивме да преземаме одговорности во ова тешко време. Ако има разбирање од другите, не само од владејачките партнери, туку и од Самоопределување или ДПК, ако не, тогаш одиме на избори“, истакна Харадинај, пренесува Косово онлајн.

Слични содржини