Jaguar ги прекинува сите бензински модели

од Vladimir Zorba
44 прегледи

Најголемиот автомобилски бренд во Обединетото Кралство постепено ги укинува сите свои бензински модели и забрзано се движи кон целосно електрични возила до 2025 година.

Погодувате, тоа е Jaguar. Овој потег е дел од планот „Reimagine“ на овој производител на луксузни автомобили, кој има за цел да воспостави целосно електрична иднина со комбинирање на одржливост и луксуз. Тоа значи дека производството на мотори со внатрешно согорување ќе биде суспендирано до крајот на оваа година, наведува Index.

Првиот електричен Jaguar ќе биде GT со четири врати, а се шпекулира дека ќе произведува над 600 КС.

Најголемиот британски производител на автомобили ја постигнува својата цел за нула јаглерод до 2039 година со декарбонизација на производствените операции, возилата во употреба и синџирот на снабдување.

Емисиите на крајните корисници сочинуваат речиси 70 проценти од производството на автомобили. Префрлувањето на електрични возила кои користат обновлива енергија е едноставен пристап за намалување на емисиите на јаглерод, според Jaguar.

Компанијата тврди дека нејзиното водство во транзицијата кон целосно електрични возила ќе резултира со тоа што 80 отсто од продажбата на Jaguar Land Rover (JLR) ќе бидат електрични возила со батерии (BEVs) до 2030 година.

„Нашите возила се и продолжуваат да бидат во првите редови на иднината на целосно електричните автомобили. Овој објект, најважната компонента на нашата „Стратегија за премислување“, е од клучно значење за обезбедување напредни способности за тестирање кои ќе бидат од витално значење за перформансите и доверливоста на модерните луксузни возила што гордо ги развиваме“, рече Томас Мулер, извршен директор за производствен инженеринг на Jaguar Land Rover.

Слични содржини