Јунајтед ја следи ситуацијата со Де Лихт

од Vladimir Zorba
3,K прегледи

Манчестер Јунајтед внимателно ја следи ситуацијата околу централниот дефанзивец на Баерн (Минхен), Матијас Де Лихт, тврди Флоријан Плетенберг.

„Црвените ѓаволи“ секако треба да привлечат замена за Рафаел Варан, а изминативе денови се пишуваше дека Баварците се подготвени да го продадат Холанѓанецот за соодветна понуда.

Баерн е пред ангажирање на Хироки Ито од Штутгарт, а ќе се обиде и да го финализира трансферот на Јонатан Та од Баер Леверкузен. Тоа значи дека барем еден од актуелните централни бекови ќе биде продаден.

Де Лихт е најконвертибилен меѓу нив, а има и најголема плата, па е прв на трансфер листата.

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Ерик тен Хаг многу добро го познава Де Лихт, откако соработуваше со него во Ајакс, а и клубот е заинтересиран да го ангажира 24-годишниот холандски репрезентативец.

Слични содржини