Како да го подготвите вашиот автомобил за летни патувања

од Radmila Tasevska

Како што се приближува летната сезона, многумина со нетрпение ја очекуваат можноста да планираат патување и да откријат нови дестинации. Од песочни плажи до планини покриени со снег, патувањето не исполнува со приказни и нови искуства.

Истражувањето на Евробарометар за одржлива мобилност откри дека 56% од Европејците се потпираат на автомобили како нивна примарна форма на транспорт. Сепак, пред да тргнете на долго патување, важно е да се подготвите за неочекувани дефекти и да обезбедите непречено и удобно возење.

Имајќи го тоа на ум, автомобилските експерти во carVertical споделија неколку корисни совети за тоа како да го подготвите вашиот автомобил за летни патувања.

Проверете ја состојбата на гумите

Пред да одите на долго патување, важно е да ја проверите состојбата на вашите гуми за да бидете сигурни дека тие се во добра состојба. Ова вклучува проверка на длабочината на шарата, општата состојба на гумите и проверка дали тие се соодветно надуени до препорачаниот притисок.

Доколку гумите се истрошени или оштетени, се препорачува да ги замените пред патувањето.

Проверете го возилото

Одржувањето игра клучна улога кога поседувате автомобил. Без разлика дали вашето возило е доверлив партнер во изминатите неколку години или е неодамнешно купено, важно е правилно да го прегледате пред да тргнете на долго патување.

Проверете го системот за климатизација и ладење за да бидете сигурни дека тие можат да обезбедат удобно искуство во возењето за време на топли временски услови. Неисправниот клима-уред може да предизвика непријатност и замор, што го отежнува фокусирањето на патот.

Во исто време, слабо функционалниот систем за ладење може да доведе до прегревање на моторот, што резултира со скапи поправки и неочекувани дефекти.

Инсекти

Летните патувања можат да бидат прекрасно искуство, но инсектите можат да расипат сè. Последното нешто што некој го сака е попречен поглед низ шофершајбната додека возите, поради што е важно да набавите течност за миење на шофершајбната која ги одбива инсектите.

Овие специјализирани течности се специјално дизајнирани за растворање и отстранување на остатоците што ги оставаат инсектите, оставајќи го вашето ветробранско стакло кристално чисто.

Подгответе комплет за итни случаи

Заглавувањето на патот е нешто што никој не сака да го доживее. Сепак, важно е да се подготвите за неочекуваното со изградба на сопствен комплет за итни случаи.

Овој комплет треба да вклучува основни работи како комплет за прва помош, фенерче, кабли за скокање, манометар во гумата и, ако е можно, резервна гума.

Дополнително, размислете да додадете пренослив полнач за мобилен телефон, ќебиња и грицки и вода за да бидете хидрирани и сити во случај на подолго чекање.

Пакувајте паметно и светло за патување

За да обезбедите непречено и удобно патување, спакувајте се мудро. Дајте приоритет на основните предмети и оставете ги непотребните за да ја намалите тежината и да го зголемите просторот.

Чувајте ги важните предмети при рака и спакувајте соодветна облека и опрема за да се заштитите од сонцето.

Добро организиран автомобил со лесен багаж ќе помогне да се намали потрошувачката на гориво и да се зголеми вкупната ефикасност, обезбедувајќи безгрижно и пријатно патување.

Подготовката на автомобил за патување бара одредено планирање и труд, но наградите вредат трудот. На тој начин, одморот или дури и краткото викенд патување ќе биде без стрес и нема да мора да се грижите за какви било проблеми поврзани со автомобилот.

Среќно патување!

Слични содржини