Корупциски скандал го тресе Адидас

од Vladimir Zorba
41,7K прегледи

Германскиот производител на спортска опрема „Адидас“ истражува широк скандал со наводна корупција во Кина, за кој локалните вработени во групата се проценува дека вреди неколку „милиони евра“, објави во неделата „Фајненшл тајмс“ (ФТ).

Според деловниот дневен весник, писмото, наводно напишано од „вработени во Адидас во Кина“, именува неколку кинески вработени, вклучително и извршен директор во одделот за маркетинг буџет на компанијата.

Во документот што овој месец циркулираше во Кина на социјалната мрежа Xiaohongshu, еквивалент на Instagram, овој буџет изнесува 250 милиони евра годишно.

Писмото повеќе не беше видливо на платформата во неделата, но наводната копија, чија автентичност не можеше да ја потврди АФП, се користи на неколку сметки.

Во документот цитиран од ФТ се обвинува персоналот на Адидас за примање мито од даватели на услуги овластени од германската групација.

Шефот на „Адидас“ во Кина е обвинет дека примил „милиони готовина од добавувачите, како и средства, вклучително и недвижен имот“.

Според „Фајненшл тајмс“, „Адидас“ на 7 јуни добил писмо во кое го предупредува глобалниот бренд со три ленти за „можни прекршувања“ во Кина.

Од компанијата не беа веднаш достапни за коментар.

Адидас, кој дебитираше во Кина во 1997 година, некогаш имаше повеќе од 10.000 продавници, според локалните медиуми.

Но, во последниве години, групата се соочи со подемот на локални брендови, вклучувајќи ги Анта и Ли Нинг.

Слични содржини