Кралот Чарлс ја напушти болницата

од Radmila Tasevska

Британскиот крал Чарлс во понеделникот ја напушти приватната болница во Лондон, откако таму помина три ноќи по операција на простата.

Во понеделникот наутро, Кејт Мидлтон, принцезата од Велс, исто така ја напушти истата болница во центарот на Лондон, речиси две недели откако беше подложена на „абдоминална операција“.

Принцезата беше однесена дома во Виндзор, без никакво појавување во јавноста. Тој ќе го продолжи закрепнувањето дома со семејството.

Имено, кралот ја напуштил болницата со сопругата, кралицата Камила, мавтајќи им на граѓаните пред да влезе во својот автомобил, пишува Би-Би-Си, цитира Стандард лајф.

Во соопштението од Бакингемската палата се наведува дека кралот сега ќе ги промени јавните ангажмани за да може целосно да закрепне во мир.

Понатаму, планот 75-годишниот крал Чарлс да биде подложен на „корективна процедура“ на неговата простата е објавен во јавноста како начин да се охрабрат другите мажи да направат прегледи на простата.

Веб-страницата на NHS забележа зголемен број на пребарувања за зголемена простата и кралот беше воодушевен кога дозна дека неговата дијагноза има позитивно влијание врз свеста за јавното здравје.

Слични содржини