Лампард подготвен да се врати на тренерската работа

од Симе Стоиков

Френк Лампард ја одби понудата да стане селектор на Канада, но планира наскоро да се врати на работа.

Поранешниот менаџер на Челзи и Евертон се наметна како еден од можните кандидати да ги предводи Канаѓаните и да биде со нив на Светското првенство во 2026 година, кое го организираат заедно со САД и Мексико.

Сепак, Лампард ја одби поканата по прелиминарните разговори со челниците на Канадската фудбалска асоцијација.

Неодамна беше во тренинг кампот на Англија пред пријателските натпревари со Белгија и Бразил кога рече дека планира да се врати на тренерската работа.

„Уживам во времето со моето семејство и барам да се вратам на работа во догледно време. Ако чувствувам дека нешто е во ред за мене, подготвен сум да се вратам. Сфаќате колку е сурово во модерното време, јас уживав во сите клубови во кои работев“, рече Лампард.

Тој е без работа од минатата сезона по неуспешниот период со Челзи.

Првата работа ја имаше кога го предводеше Дерби до плеј-офот за Чемпионшип во 2019 година. Потоа загуби во финалето од Астон Вила, а два месеци подоцна беше преземен од Челзи, кој му ја врачи отказот во јануари 2021 година.

Една година подоцна го водеше Евертон, а во април минатата година се врати во Челзи наместо Греам Потер, само за да победи на еден од 11-те натпревари на клупата.

Слични содржини