Американската интервенција во Сирија потсетува на воената инвазија врз Ирак во 2003 година, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

– Русија се надева дека американската провокација врз Сирија нема да предизвика неповратна штета, истакна Лавров.

Според него, Русија нема да донесува заклучоци за односите со САД по ракетниот напад врз сириска воено воздухопловна база во провинцијата Хомс.

Слични содржини