Актуелно
Почетна / Спорт / Леклер казнет со три позиции за трката во Австрија

Леклер казнет со три позиции за трката во Австрија

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, во недела ќе ја започне трката за Големата награда на Австрија од 14-та позиција, откако беше казнет со три позиции.

Леклер имаше лоши квалификации. Отпрвин не успеа да го мине Q3, што го oстави на 11-то место, а сега дојде до казна и преместување на 14-то место на стартот.

Леклер беше казнет за попречување на Данил Квјат во текот на вториот дел од квалификациите.

Пол-позиција ја зазеде Луис Хамилтон, а меѓу петте најбрзи во квалификациите беа Макс Верстапен, Карлос Сајнц, Валтери Ботас и Естебан Окон.

loading...