Макрон: Ние сме нуклеарна сила, подготвени сме

од Симе Стоиков
364 прегледи

Францускиот претседател Емануел Макрон одговори на нуклеарните закани на рускиот претседател Владимир Путин во синоќешното интервју за француската телевизија.

Францускиот претседател Емануел Макрон, одговарајќи на новите закани на рускиот лидер Владимир Путин за подготвеноста на Русија за нуклеарна војна, изјави дека Франција е „нуклеарна сила“.

„Прво и основно, ние мора да се чувствуваме заштитени, бидејќи сме нуклеарна сила. Ние сме подготвени и имаме доктрина да користиме нуклеарно оружје“, рече Макрон во интервју за телевизиските канали ТФ1 и Франц 2, додавајќи дека „не е соодветно да се упатуват такви закани за земја која има нуклеарно оружје“.

Тој рече дека кога станува збор за нуклеарното оружје, нема потреба од фалење и додаде:

„Тоа ни ја наметнува одговорноста никогаш да не ескалираме“.

Да потсетиме дека рускиот претседател Владимир Путин неодамна го предупреди Западот дека Русија е „технички подготвена за нуклеарна војна“ и дека ако САД испратат копнени сили во Украина, тоа ќе се смета за значајна ескалација на војната.

Слични содржини