Манчестер сити дојде на чекор до трофејот во Премиер лигата

од Milan1

Манчестер сити синоќа на гостински терен го совлада Тотенхем со 2:0 во одложениот натпревар од 34. коло на Премиер лигата. Двоен стрелец беше Ерлинг Халанд. Норвежанецот го отвори резултатот во 51. минута и реализираше пенал во првата минута од судиското надополнување.

Голманот на Манчестер сити, Едерсон се повреди на половина од вториот дел. Тој беше заменет со Стефан Ортега во 69. минута.

Манчестер сити со 88 бода се искачи на врвот на табелата во Премиер лигата престигнувајќи го Арсенал кој има 86 бода.

Во последното коло „Граѓаните“ на домашен терен ќе го пречекаат Вест Хем, а „Топџиите“ на домашен терен ќе играат со Евертон. Двата натпревари ќе се одиграат на 19 мај.

Тотенхем со 63 бода останува петти во поредокот. Во последното коло избраниците на Анже Постекоглу ќе се сретнат со Шефилд јунајтед.

Слични содржини