Башар ал Асад е целосно одговорен за американските ракетни напади врз базата на сириските Воено воздухопловни сили, нагласија германскиот канцелар Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд.

– Американски ракетни напади во Сирија се операција, која Франција ја побара уште во 2013 година, по претходниот напад со хемиско оружје, изјави Оланд

Слични содржини