Милер веќе нема да игра за Германија

од Vladimir Zorba
20 прегледи

Томас Милер веќе нема да игра за германската репрезентација, тврди добро информираниот „Билд“. На насловната страница ја пренесува информацијата дека 34-годишниот напаѓач на Баерн дефинитивно одлучил да ја заврши интернационалната кариера со Тони Крос.

Ова не е изненадување, бидејќи самиот Милер разочаран по елиминацијата од Шпанија во Штутгарт го најави тоа.

„Реално, можно е ова да ми беше последен меѓународен натпревар. По УЕФА ЕУРО, ќе седнам на маса со тренерот Јулијан Нагелсман, со кого имам доверлива врска, и ќе донесам одлука. Но, како што реков, реално сум готов“, рече Милер.

Милер постигна 45 гола на 131 натпревар за Германија, го освои Светското првенство во 2014 година. Го сакаше и ЕУРО на УЕФА, но „фуријата“ и Микел Мерино му попречија со гол во 119. минута.

Слични содржини