Одамна е познато дека Ендрик ќе го засили Реал Мадрид, но Палмеирас ја отежнува реализацијата на зделката.

За сума од 45 милиони евра, Реал Мадрид минатата сезона го резервира Бразилецот Ендрик Фелипе Мореира, кој настапува за Палмеирас.

Бразилскиот клуб ги доби парите, но Ендрик остана на позајмица во Палмеирас до летото 2024 година, односно додека не наполни 18 години.

Палмеирас имаше уште еден последователен план. Бразилскиот гигант имаше намера да го задржи Ендрик на позајмица до зима, но се чини дека ништо нема да излезе од тоа.

Како што потврди Фабрицио Романо, Реал Мадрид сака да го има на располагање Ендрик од почетокот на следната сезона, па Бразилецот ќе пристигне во Мадрид за два-три месеци.

На натпреварот помеѓу Англија и Бразил, кој го реши голот на Ендрик во 80. минута, бразилскиот напаѓач со 17 години и 246 дена стана најмладиот играч кој постигнал гол за Кариока по Роналд Назарио во 1994 година.

После тоа, дојде ред да дебитира на Сантијаго Бернабеу. Бразил гостуваше во Шпанија, а натпреварот заврши 3:3.

Стрелец и на тој натпревар беше неверојатниот Ендрик. Тој влезе во игра на почетокот на вториот дел и веднаш постигна гол против Црвената фурија во 50. минута.