Одложен почетокот на Ролан Гарос

Почетокот на вториот тениски грен слем турнир во сезоната, Париз Ролан Гарос, ќе се одложи за една недела и ќе започне на 30 мај, објави во четвртокот Француската тениска федерација (ФФТ).

ФФТ рече дека одлуката е резултат на желбата „да се игра турнирот пред најголемиот можен број гледачи, со оглед на нивното здравје и безбедност“ во контекст на Ковид пандемијата.

Французите сакаат да ги вратат гледачите на спортски и културни настани од средината на мај, се разбира, доколку се создадат епидемиолошки предуслови.

„Воодушевен сум што разговорите со владините претставници, претставниците на Меѓународната тениска федерација (ИТФ) и со нашите партнери и телевизиски компании, во постојана соработка со Здружението на жени за тенис (ВТА) и Здружението на тениски професионалци (АТП) ни овозможија да се одложи почетокот на Ролан Гарос 2021 година. за една недела “, рече претседателот на ФФТ, Жил Мореттон.

„За љубителите на тенисот, играчите и атмосферата, присуството на гледачи е од витално значење за нашиот турнир, кој е најважниот пролетен спортски настан“, додаде Мореттон.

Преместувањето на Ролан Гарос на дополнителна недела во јуни ќе се судри со дел од сезоната на турнири на тревни терени што му претходи на Вимблдон, што треба да започне оваа година на 28 јуни, 15 дена по завршувањето на најголемиот светски турнир на Црвената земја. Ова не е ништо ново за тенисерите, со оглед на тоа што ваквиот распоред на турнири е вообичаен многу години, сè додека не се воспостави тринеделен календар помеѓу двете европски грен слем натпреварувања.

Комитетот за Грен слем турнири ИТФ, како и претставниците на Вимблдон, Австралија опен и УС Опен во заедничката изјава дадоа поддршка за еднонеделното одложување на Ролан Гарос. Во соопштението се вели дека годинешната сезона на турнирот на трева ќе биде скратена за една недела и дека од 2022 година растојанието помеѓу Ролан Гарос и Вимблдон ќе се врати на три недели.

АТП и ВТА во средата издадоа заедничко соопштение.

„АТП и ВТА работат заедно со сите инволвирани страни од ова доцнење за да ги оптимизираат календарите за играчи, турнири и tennisубители на тенисот во следните недели по Ролан Гарос“, се вели во соопштението.

Еднонеделното одложување на почетокот на гранслем турнирот во Париз е ништо во споредба со минатогодишниот потег на турнирот од пролет во есенски термин на крајот на септември. Но, за разлика од Вимблдон, кој не се одржа во 2020 година, ваквите потези му донесоа на Ролан Гарос непрекината серија настани уште од Втората светска војна, дури и со гледачи на трибините, но со дневна граница од 1.000 луѓе.

Слични содржини