ОН: Исчезнаа 2,5 тони ураниум од Либија

од Vladimir Zorba
287 прегледи

Инспекторите на нуклеарното набљудување на Обединетите нации открија дека околу два ипол тони природен ураниум исчезнале од наоѓалиштето во Либија, кое повеќе не е под контрола на владата на земјата, се вели во денешното соопштение што го видел Ројтерс.

Во текот на вчерашниот ден, инспекторите од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) утврдиле дека „10 барели со околу два и пол тони природен ураниум во форма на UOC (концентрат на руда на ураниум), кој (Либија) претходно го пријавил за складирање на таа локација, не се наоѓаат на локацијата“, рече шефот на МААЕ, Рафаел Гроси.

Слични содржини