Панцероти со пица фил

од Stefanija Kuzmanovska
329 прегледи

Брзи панцероти кои сигурно ќе ви се допаднат.

Состојки:

– 500 гр брашно

– 200 мл јогурт

– 100 мл масло

– 1 јајце

– 1 прашок за пециво

– 1 рамна лажичка сол

За полнење:

– 150 гр шунка

– 50 гр кашкавал

– 1 лажица кисела павлака

– 1 лажица мајонез

– 1 лажица кечап

– оригано

– 1 јајце за премачкување

Подготовка:

Во сад измешајте масло, јајце и јогурт, а потоа додадете 2 лажици брашно, прашок за пециво и сол. Постепено додавајте го целото брашно со постојано мешање. Оставете го тестото да отстои 10-15 минути додека го правите филот.

Изренданиот кашкавал и ситно сечканата шунка измешајте ги во сад. Потоа додадете павлака, мајонез, кечап и оригано. Повторно измешајте сè добро.

Тестото ставете го на набрашнета површина и развлечете го тенко. Користете чаша за да направите кругови. Тестото со рака истиснете го уште малку, па ставете малку фил и преклопете го за да направите полукруг. Притиснете вилушка во рабовите на полукругот.

Се ставаат во плех обложен со хартија за печење и се премачкуваат со јајце. Се пече на 200 степени околу 25 минути.

Слични содржини