Париз: Климатските активисти ја обоија капијата на кабинетот на премиерот во знак на протест

од Radmila Tasevska

Двајца климатски активисти денес со спреј ја испрскаа влезната капија на кабинетот на францускиот премиер во знак на протест бидејќи, како што наведоа, државата не ги исполнила обврските во борбата против климатските промени.

Активистите носеа маици со слоганот „Кој е виновен“, акцијата беше спроведена во рамките на кампањата на еколошката група „Последна обнова“, а полицијата уапси двајца активисти, пренесе Ројтерс.

Инцидентот се случи додека претседателот Емануел Макрон претседаваше седница на владата.

Слични содржини