Почина познатиот актер и комичар

од Симе Стоиков

Американскиот актер и комичар познат по улогите во филмот „Freaks and Geeks“, Џо Флаерти, почина на 82-годишна возраст.

Веста за смртта на актерот ја соопшти неговата ќерка Гудрун, која напиша дека тој починал по кратко боледување.

Роден во Питсбург, а ја започна својата кариера како член на импровизираната група Втор град.

Неговата кариера траеше скоро пет децении, со заслуги на многу телевизиски комедии како што се „Фрејзер“ и „Семеен човек“.

Неговата ќерка во изјава рече дека нејзиниот татко имал „непоколеблива страст за филмовите од 40-тите и 50-тите години“, што влијаело на неговата кариера.

Слични содржини