Првата земја во ЕУ која ископува ураниум

од Vladimir Zorba
18,2K прегледи

Финска стана првата земја во Европската унија која ископува ураниум, објави денеска рударска компанија.

Оттаму истакнаа дека споменатата руда почнала да ја вади на североисток од земјава од рудникот во Соткам.

Во соопштението на веб-страницата на компанијата, се очекува дека компанијата ќе достигне полн капацитет до 2026 година, а обемот на производство на ураниум ќе биде околу 200 тони годишно.

Во подготовката на производството се инвестирани околу 20 милиони евра, наведува „Terrafame“, пренесува Танјуг.

Слични содржини