Роналдо: Во Германија се чувствуваме како дома

од Vladimir Zorba
2,K прегледи

Мегаѕвездата и капитен на португалската репрезентација Кристијано Роналдо проговори веднаш штом „морнарите“ слетаа на германско тло за Европското првенство. Португалија на ЕП 2024 е во иста група со селекциите на Турција, Чешка и Грузија.

„Импресивно е, се чувствуваме како да сме во Португалија. Беше многу убаво. Од пристигнувањето на аеродромот до овде (хотелот) сите патишта беа полни со Португалци“, започна Кристијано Роналдо.

Тој се наврати на Светското првенство во 2006 година, повторно во Германија: „Тоа беше пред 18 години. Работите мора да бидат поинакви, но имам убави спомени”.

На Светското првенство во 2006 година, Португалија стигна до полуфиналето пред да го загуби натпреварот за третото место од домаќинот. Кристијано го сподели своето мислење на прашањето дали тимот може повторно да стигне до оваа фаза: „Се надевам дека можеме да одиме малку подалеку“.

„Чекор по чекор. Да живееме за моментот, да бидеме мирни, да работиме добро, како што правевме досега, верувајќи дека тоа е можно. Сонот секогаш мора да се поткрепи, но играме натпревар по натпревар. Турнирот е кратко, но ние сме подготвени“, додаде Роналдо.

„Уживам во фудбалот. Рекордите се последица. За мене тие не се цел, тие доаѓаат природно. Вознемиреноста е секогаш тука. Тоа трнење во стомакот, особено на денот на натпреварот… Мило ми е што го чувствувам тоа. Кога не го чувствуваш, тоа е причина да престанеш“, заклучи Кристијано Роналдо.

Слични содржини