Русија ќе удри на ИД и од бродови во Средоземното Море, паралено почна да гради и единствена база во Сирија

од desk3

Руското воено министерство ќе создаде единствена воена база во Сирија за борба против борците на “Исламска држава”, изјави во интервју за весникот “Комсомолска правда” началникот на Главното оперативно управување и заменик-началникот на Генералштабот на Вооружените сили на Русија ген.- полковник Андреј Картаполов.

430x330

“Ова ќе биде една база, која ќе вклучува неколку компоненти – морски, воздушни и копнени”, изјави Картаполов во одговор на прашање за можности за создавање на две руски бази во Сирија – копнената под Латакија и морнарица во Тартус.
“Ние во никој случај не ја насочуваме тоа воздушна одбрана против учесниците во коалицијата”, истакна генералот.

Според него, вооружените формации на терористичката група “Исламска држава” бројат околу 50 илјади луѓе.

“Во различни проценки се пресметуваат од 30 до 80 илјади луѓе. Бидејќи, како и обично, вистината е некаде во средината, нека зборува за 40-50 илјади”, рече Картаполов.

Од Генералштабот исто така, рекоа дека се уште не е пронајдена во Сирија каква и да е “умерена опозиција”.

“На Запад зборуваат за” умерена опозиција “, но таква во Сирија уште не сме виделе”, изјави Картаполов.

“Тиа може да се именуваат поинаку”, истакна генералот. “Умерена или неумерена опозиција, но секој човек кој со оружје во рацете војува против легалната власт, колку е умерен?”, Запраша ген. Картаполов.
Според него , бродовите на руските поморски сили во Средоземното Море можат да почнат удри по “Исламска држава” во Сирија.
Русија неодамна истрела по џихадисти ракети од Каспиското Море,кои летаа над Иран и Ирак.

Запрашан дале се можни слични напади од Медитеранот по потреба, Картаполов одговори: “Без сомнение.”

Терористите од “Исламска држава” во Сирија ги напуштаат своите позиции и се обидуваат да се сокријат во тешко достапни предели, пештери или се кријат во џамии и болници, се мешаат со мирните жители, откри рускиот генерал.

“Продолжуваме да ги исполнуваме своите задачи. Од почетокот на операцијата во Сирија авионите ни извршиле над 600 летови, удари се нанесени по 380 објекти на Исламска држава”, истакна Картаполов.

Според него, како резултат на руските воздушни напади “Исламска држава” претрпела многу сериозни загуби.

Ударите на меѓународната коалиција во Сирија ги спречуваат повеќе на владините сили на Башар Асад, отколку на “Исламска држава”, посочи Картаполов.

Предводената од САД коалиција нанесува удари по инфраструктурни објекти на “Исламска држава” – мостови, подвозници и надвозници, термоелектрани , водоводи и водни станици, што го прави неподнослив животот на луѓето, истакна генералот.

Слични содржини