Седум хуманитарци убиени во израелски напад во Газа

од Симе Стоиков

Седум хуманитарни работници беа убиени во Појасот Газа, во како што рече основачот на нивната добротворна организација, израелски воздушен напад.

Меѓу загинатите вработени во шпанската организација World Central Kitchen (WCK) има работници од Полска, Австралија, Ирска и Велика Британија.

Основачот на WCK и готвач Хозе Андрес рече дека тие биле убиени „во воздушен напад на ИД (Израелските одбранбени сили). ИД извести дека спроведува „темелна истрага за овие наводи“.

Канцеларијата за медиуми во Газа управувана од Хамас, организација означена како терористичка организација од Соединетите Држави и Европската Унија, исто така го обвини Израел за нападот.

„Свесни сме за извештаите дека членовите на тимот на World Central Kitchen биле убиени во напад на ИД додека ги поддржувале нашите хуманитарни напори за испорака на храна во Газа“, објави WCK на мрежата X.

„Ова е трагедија. Хуманитарните работници и цивилите никогаш не треба да бидат цел“, напиша хуманитарната организација.

WCK е вклучена во испораката на помош за Газа, која од март пристигна во воената зона со бродови од Кипар.

Организацијата ја презеде и дистрибуцијата на помош за луѓето во Појасот Газа.

Слични содржини