Шефот на платеничката група „Вагнер“ ги обвини началниците на руската армија за „предавство“

од Radmila Tasevska

Шефот на руската платеничка група Вагнер изјави дека воените началници на Москва одбиваат да ја опремат групата со муниција и бараат да ја уништат, обвинувајќи ги за „предавство“, пишува Гардијан.

Платеничките сили на Евгениј Пригожин, кои регрутираат од затворите ширум Русија за да ги зајакнат своите редови, играат клучна улога во напорите да се заземе источниот украински град Бахмут. Битката ги разоткри тензиите меѓу групата на Вагнер и руската војска, иако Кремљ негира каков било раздор.

„Началникот на Генералштабот на Москва и министерот за одбрана издаваат наредби лево-десно не само да не се дава муниција на ПМЦ Вагнер, туку и да не се помага во воздушниот транспорт“, рече Пригожин во говорната порака што ја сподели неговата прес-служба во вторникот.

„Постои само директна опозиција, што не е ништо помалку од обид да се уништи Вагнер. Ова може да се изедначи со велепредавство“, додаде тој.

Пригожин, исто така, ја обвини Високата воена команда дека забранила испорака на лопати на борците на Вагнер кои копале ровови.

Во минатото, Пригожин ја критикуваше редовната руска армија во Украина и неодамна ја критикуваше „монструозната бирократија“ на Москва за забавување на воените придобивки. Тој ја обвини и руската војска дека се обидува да му „украде“ победи на Вагнер.

Руското Министерство за одбрана негираше дека го ограничило снабдувањето со муниција на доброволците на фронтот, но не ја спомена приватната армија на групата на Вагнер или обвиненијата на Пригожин.

„Сите барања за муниција за јуришните единици ќе бидат исполнети што е можно поскоро“, инсистираше тој, ветувајќи нови испораки во сабота и нарекувајќи ги извештаите за недостиг „апсолутно лажни“.

„Обидите да се создаде јаз во блискиот механизам на интеракција и поддршка меѓу единиците на руските борбени групи се контрапродуктивни и работат исклучиво во корист на непријателот“, се вели во соопштението.

Од почетокот на војната, Пригожин презеде јавна улога. Неговата група Вагнер ја водеше битката за Бахмут, но неговите односи со Москва очигледно се влошуваат.

Годинава, на Пригожин му беше одземено правото да регрутира затвореници и имаше некои знаци на потези на Кремљ за да се спречи неговото влијание.

Откако руското Министерство за одбрана ги отфрли неговите првични обвинувања во вторникот, Пригожин објави говорна пошта во која се вели дека ова не е „ништо друго туку едноставно плукање по Вагнер“, повторувајќи дека на неговите луѓе им недостигаат залихи.

Во своето обраќање за состојбата на нацијата во вторникот, Путин се чини дека зборува за конфликтите.

„Мораме да се ослободиме од какви било меѓуресорски противречности, формалности, гнев, недоразбирања и други глупости“, рече тој пред политичката и воената елита.

Во објава подоцна истиот ден, Пригожин рече дека е премногу зафатен за да го гледа говорот и затоа не може да ги коментира забелешките на претседателот.

Преземањето на Бахмут би било голема победа за Москва во нејзината речиси едногодишна офанзива против Украина, иако аналитичарите велат дека неговото заземање би било главно симболично бидејќи градот има мала стратешка вредност.

Слични содржини