Шпански репрезентативец во фокусот на Сити

од Vladimir Zorba
2,K прегледи

Манчестер Сити покажува сериозен интерес за шпанскиот репрезентативец Дани Олмо. Тинејџерот на Барселона беше поврзуван со трансфер во матичниот клуб, но во последните денови се појавија информации дека „граѓаните“ се подготвени да влезат во битка со плаќање на откупната клаузула од договорот со германски Лајпциг – 60 милиони евра.

Интерес за Олмо има и од други клубови од Европа. Во Германија пишуваат дека неговата клаузула може да се активира пред 15 јули, а ситуацијата со интерес ја следат ПСЖ и Баерн Минхен.

Олмо е производ на школата Ла Масија и излезе од неа во времето кога Пеп Гвардиола беше на чело на првиот тим на Барселона. Се верува дека на стручњакот многу му се допаѓаат квалитетите на напаѓачот, кој може да игра подеднакво добро на неколку позиции во нападот.

Слични содржини