Ситуацијата во Нова Каледонија е релативно мирна по пристигнувањето на 1.000 полицајци

од Milan1

Ситуацијата во Нова Каледонија е релативно мирна откако илјада полицајци од Франција пристигнаа на таа француска прекуморска територија, соопштија денеска француските власти.

Сепак, демонстрантите продолжуваат да ги блокираат патиштата, а аеродромот останува затворен по една недела немири, објави „Ројтерс“.

Групата што ги организира протестите – CCAT – денеска најави дека блокадите ќе продолжат, повикувајќи ги демонстрантите на мирен протест.

Слични содржини