Сончево и  потопло, со слаб ветер од променлив правец.. Максималната температура ќе биде во интервал од 8 до 15 степени. 

tara-aktivni-setnja

Во Скопје: Сончево со слаб ветер од променлив правец. Дневната температурата ќе достигне до 13 степени.

 

ВИСИНА НА СНЕЖНА ПОКРИВКА (во см) ИЗМЕРЕНА ВО 07 часот: 64 Маврови Анови, 13 Лазарополе, 5 Крушево.

НАВРНАТ ВОДЕН ТАЛОГ за изминатите 24 часа  (во л/м2):Без врнежи

 МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ-8 Лазарополе и Маврово, -7 Скопје – Петровец и Берово, -6 Крушево и Кр. Паланка, -5 Битола и Претор, -4 Охрид, Тетово, Куманово, Прилеп и Д. Капија, -3 Штип, -2 Виница, Кавадарци, Струмица, -1 Скопје – З. Рид, 2 Гевгелија и 3 степени во Дојран.

 

ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ:

Од недела попладне следува период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, само на повисоките планини од снег. Врнежите ќе бидат со променлив, а во понеделник во западните и јужните делови со умерен интензитет.

 

Слични содржини