Тејлор Свифт може да биде „тајната карта“ на Бајден

од Radmila Tasevska

Има многу причини да се верува дека популарноста на поп-пејачката Тејлор Свифт може да се претвори во политичка моќ, бидејќи околу 18 отсто од американските гласачи, вклучително и приближно 3 од 10 млади гласачи на резултатите од овонеделната анкета на Newsweek, рекоа дека е поголема веројатноста да гласаат за кандидат што таа го поддржува.

Според истражувањето, доколку изборите во САД се одржат денеска, околу 48 отсто од Американците би гласале за Доналд Трамп, додека поддршката за Џозеф Бајден е нешто помала (42 отсто).

Младите американски гласачи мислат дека американскиот претседател Бајден е премногу стар, тие се вознемирени поради израелската војна во Газа и фрустрирани со олеснување на студентскиот долг, но според Блумберг, Свифт би можела да му помогне на Бајден.

Сеприсутната поп-ѕвезда доминираше во американскиот живот во текот на изминатата година, од нејзината концертна турнеја која собори рекорди, за која некои веруваат дека им помогна на САД да избегнат рецесија, до нејзините настапи на натпреварите на Националната фудбалска лига за поддршка на момчето Тревис Келце, кој игра за Канзас Сити, градски началници.

Нејзиното присуство беше најавено следниот месец на Супер Боул, веројатно најгледаниот настан во Америка.

Како што потсетува американската агенција, познато е несакањето на Тејлор Свифт кон поранешниот претседател Доналд Трамп, кого го обвини дека во твит од 2020 година го „пали огнот на белата надмоќ и расизмот“.

Нејзината моќ да ги натера луѓето да гласаат е исто така очигледна. Во септември, Свифт ги повика своите фанови на Инстаграм да се регистрираат, а Vote.org објави околу 35.000 последователни регистрации.

Белата куќа ја поддржа Свифт минатата недела, кога американскиот Конгрес ги повика компаниите на социјалните мрежи да преземат акција откако лажните слики на пејачката се проширија на платформата X.

Со оглед на тоа што претседателската кандидатура сè повеќе наликува на геронтократија, според Блумберг, сојузниците на Трамп и конзервативните медиуми како Фокс њуз стануваат нервозни поради популарноста на пејачката.

Дека поп-ѕвездата би можела да одлучи за исходот на изборите во САД може да изгледа како пресилна шпекулација, но во моментов, сакале или не, таа би можела, се заклучува во анализата на Блумберг.

Слични содржини