Три години живеел со лешот на својот татко, се однесувал нормално, а братот го лажел каде се наоѓа

од Milan1

Јожеф Мицик од Суботица пред три години беше брутално убиен со лопата по жестока расправија со неговиот син Јожеф Мицик (37), кој синоќа беше уапсен по претресот на куќата каде што беше пронајдено телото. Министерството за внатрешни работи синоќа соопшти дека осомничениот е приведен по претрес во куќата и помошен објект, каде подоцна било пронајдено тело во распаѓање. Потоа, синот на осомничениот е приведен и одредена му е мерка притвор до 48 часа, по што ќе биде сослушан во надлежното обвинителство.

– Злосторството наводно било откриено по долго инсистирање на вториот син да го најде неговиот татко, кој е изгубен пред три години. Се посомневал дека нешто лошо се случило, па пријавил во полиција дека татко му го нема, а истото го направиле и соседите кои биле многу загрижени за убиениот, вели неименуван извор за српски Курир.

-Инаку, осомничениот со години го лаже својот брат за тоа каде се наоѓа неговиот татко. Наводно, постојано измислувал и давал нови оправдувања каде бил нивниот татко… Исто така, покрај вториот син на убиениот, несреќникот го барале и соседите. Им беше многу чудно како тој одеднаш исчезна. Тоа ги загрижило, бидејќи убиениот никогаш не би заминал, ниту пак кренал рака врз себе.

– Полицијата дошла на адресата по пријава на исчезнато лице и при претрес го пронашла телото на несреќниот маж во помошниот објект. Телото беше во фаза на распаѓање, вели нашиот соговорник и додава:

– Сите беа шокирани кога сфатија дека осомничениот толку години живее со труп. Наводно, ја завиткал во некаква ткаенина и ја криел во помошниот објект лоциран во истиот двор во кој живеел осомничениот и три години потоа без навестување на каење се однесувал сосема нормално.

Истрагата за грозоморното злосторство ја води Вишото јавно обвинителство во Суботица, кое ќе ја утврдува точната причина за конфликтот, а потоа и убиството кое ги шокираше сите што го познаваа несреќниот човек.

Слични содржини