УЕФА го казни Фудбалскиот сојуз на Србија со 14.500 евра

од Milan1
2,5K прегледи

Дисциплинската комисија на Европската фудбалска федерација, УЕФА денеска го казни Фудбалскиот сојуз на Србија ФСС поради однесувањето на навивачите на натпреварот против Англија одигран во неделата вечерта во Гелзенкирхен.

Како што е наведено на веб-страницата на УЕФА, ФСС е казнет со 4.500 евра поради фрлање предмети на теренот за време на натпреварот. Дополнително, УЕФА го казни нашиот ФСС со 10.000 евра поради провокативна порака на натпреварот, која не е соодветна за спортски настан. Овие решенија се донесени врз основа на член 16.2.б од дисциплинскиот правилник. Така, ФСС е казнет со вкупно 14.500 евра.

Слични содржини