Украинскиот премиер ја објави штетата од руската инвазија

од Берта Китинска

Украинскиот премиер Денис Шмигаљ дека руската инвазија уништила повеќе од 25.000 километри патишта, неколку стотици мостови и 12 аеродроми.

„Околу 35 отсто од економијата во моментов не функционира“, изјави Шмигаљ , пренесува Би-Би-Си.

Слични содржини