Актуелно
Почетна / Берта Китинска

Берта Китинска

Одбраната на Јанакиески бара ослободителна пресуда за „Насилство во Центар”

Димитар Дангов адвокатот на Миле Јанкиевски, на денешното рочиште во случајот „Насилство во Центар“ му предложи на Обвинителството да го повлече обвинението бидејќи не се докажало дека е сторено кривичното дело за кое обвинет е неговиот клиент. – Делото за кое е обвинет Миле Јанакиески не е кривично дело според …

Повеќе

Нов случај на Ковид 19 во градинка, 13 деца и една негователка во изолација

Нов случај на позитивно лице на Ковид 19 во градинка во Битола. Воспитувачка од градинката „Коца Василева“ која е дел од установата за детски градинки „Мајски цвет“ од Битола е позитивна на Ковид 19. По утврдениот случај 13 деца кои ја посетуваат градинката и една негувателка се во изолација.

Повеќе

„Безбедни семејни зони“ заштита на бремените жени и децата до 3 годишна возраст

Во проектот „Безбедни семејни зони“ посебно е значајно што овој проект е насочен за заштита кон децата кои учествуваат во сообраќајот и бремените жени, кои исто така учествуваат во сообраќајот. Преку реализација на овој проект се праќа силна порака за заштита на бремените жени и децата до 3 годишна возраст, …

Повеќе

Спасовски за инцидентот во Битола: Напад врз полицаец е напад врз државата, треба сите заедно да се штитиме

Потребно е прво  да се  разгледаат сите аргументи и факти, па потоа да се носи суд, изјави  министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во врска со инцидентот од Битола. Тој додаде дека постапката е во фаза на истрага, додавајќи дека не оправдува насилство. -Ја видов новата снимка од инцидентото во …

Повеќе

Платформата за родова еднаквост бара абортусот да е неопходна здравствна услуга и во време на пандемија

Платформата за родова еднаквост бара Министерството за здравство да ги усвои медицинските протоколи за примена на медикаментозниот абортус, да осигури достапност на лековите за медикаментозен абортус подеднакво за болниците и гинеколошките ординации во примарната здравствена заштита, да овозможи континуиран и непречен пристап до услугите за безбеден абортус за време на …

Повеќе

Учениците не можат да се логираат, падна платформата за онлајн учење

Од денеска започнаа со тестирање на Националната платформа за далечинско учење, откако викендов им беа доделени лозинки на учениците. Најпрво системот беше паднат, односно учениците и наставниците не можеа да дојдат до страницата, а потоа кога беше овозможен пристап, немаше можност за логирање. Националната платформа за далечинско учење е достапна …

Повеќе

Апел од полицијата: Не наседнувајте на телефонските повици за наводни сообраќајни несреќи

Жител од Охрид е последната жртва на измама во врска со наводни сообраќајни несреќи и плаќање на големи суми. Тој бил измамен од едно лице за сума од 650 евра и 40.000 денари. Според пријавеното, околу 15.00 часот измамникот му се јавил на неговиот мобилен телефон и му соопштил дека …

Повеќе

Повредени момче и девојка откако со возило излетале кај Кавадарци

Синоќа во 02:15 часот било пријавено дека на регионалниот пат Мушев гроб- Кавадарци патничко моторно возило „голф“ со неготински регистарски ознаки, управувано од 20-годишниот А.Р. од Неготино излетало од коловоз. Во незгодата, 17- годишна сопатничка од Кавадарци се здобила со тешки телесни повреди, а возачот се здобил со телесни повреди …

Повеќе

Левица: Владата доцни со конкурсот за студентски легла

На само три дена од одложениот почеток на учебната година, не се знае изборот на студентите кои би добиле место во редуцираните капацитети на студентските домови, иако според најавите на Владата истиот требаше да биде објавен пред три недели. Стотици студенти се во неизвесност и стрес заради можното отсуство од …

Повеќе

Притвор од 30 дена за лицата кои истепаа полицајци кај Велес

Притвор од 30 дена добија десет лица кои во четвртокот вечерта учествувале во нападот на петмината полициски службеници, од кои еден беше потешко повреден. Јавното обвинителство денеска соопшти дека по поднесената кривична пријава од Министерството за внатрешни работи, издадена е наредба за спроведување на истражна постапка за овие десет лица, …

Повеќе