Актуелно
Почетна / Берта Китинска

Берта Китинска

ЈО ги следи случувањата со изборниот процес: Итно се постапува по индиции за извршени кривични дела

Итно и со приоритет се постапува по индиции за извршени кривични дела поврзани со изборите, при што известувањата веднаш се проследуваат до соодветните основни јавни обвинителства, информираат од Јавното обвинителство на Република Северна Македонија. – Привремената Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со извршување на кривични дела од Глава …

Повеќе

Казни од по 2.000 евра за 13 скопајни кои не го почитувале полицискиот час

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе осум предлози за издавање казнени налози против 13 лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, информираат од ОЈО Скопје. – Обвинителството му предложи на Судот за секој од обвинетите да изрече парични казни од по 100 …

Повеќе

Од Југоистокот, вкупно 1.369 болни и изнемоштени лица денес гласаат

Вкупно 1.369 болни и изнемоштени лица денес гласаат во општините Струмица, Радовиш, Василево, Босилово, Ново Село и Конче. Гласањето се одвива без проблеми и според општинските изборни комисии се очекува да заврши во попладневните часови. Во општина Струмица за гласање се пријавени 466 болни и изнемоштени лица, а заедно со …

Повеќе

ДИК: Гласањето е започнато во 13 казнено-поправни установи, гласаат 1.657 затвореници

Избирачките одбори од утринава го спроведуваат гласањето на болните, немоќните, хронично болните лица, кои се пријавиле за гласање за предвремените парламентарни избори, а своето право на глас го искористуваат и затворениците, лицата во домашен притвор, во старските домови и шестмина внатрешно раселени лица. Според последните податоци на Државната изборна комисија …

Повеќе

Матични лекари со молчење ќе протестираат пред ординациите

Денеска од 14 до 14:30, матичните лекари ќе одржат протест за како што велат, да го изразат нивното незадоволство, со излегување секој пред својата ординација! „Протестираме против скандалозниот игнорантски однос кон нас и непостоењето никаква поддршка од системот за матичните лекари,од почетокот на пандемијата до денес! Бараме: 1. Итна помош …

Повеќе

Истражување: 75 % од наставниците сметаат дека со воведувањето дигитални технологии ќе се олесни совладувањето на наставниот материјал

Речиси секој наставник користи дигитални алатки во наставата, покажува истражување во рамки на проект за дигитализација на образованието спроведено во периодот од 6 до 30 мај 2020 година помеѓу наставниот кадар во основните училишта на територија на општините Валандово и Карпош. Од вкупно 250 анкетирани наставници во основните училишта, 237 …

Повеќе

ЈП Водовод со апел до скопјани: Рационално да се користи и употребува водата

ЈП Водовод и канализација – Скопје апелира граѓаните на град Скопје рационално да ја користат и употребуваат водата, односно да избегнуваат полевање поголеми површини и непотребно трошење на водата за време на топлите денови. -Воедно, со цел заштита на системот за водоснабдување, граѓаните кои регуларно и редовно ги извршуваат своите …

Повеќе

Граѓаните утре по 10-ти пат од осамостојувањето на државата ќе избираат пратеници во Собранието

Граѓаните на Северна Македонија на 15 јули по 10-ти пат од осамостојувањето на државата ќе избираат пратеници во Собранието. Предвремените парламентарни избори ќе бидат 23-то изборно изјаснување во осамостојувањето на државата. Првите избори за пратеници во Собранието беа одржани во 1990 година, вторите во 1994, третите во 1998, четвртите во …

Повеќе

Граѓаните ја сфатија сериозноста за носење лична заштита: Драстично опаѓа бројот на прекршоци за неносење маска

Од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 29619 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 169 прекршоци во изминатото деноноќие. Ова е најмалата бројка на регистрирани прекршоци од МВР во изминатиов период откако владата ја донесе задолжителната мерка за носење лична заштита за да се спречи …

Повеќе

Шилегов: Стационарот за бездомни животни е готов, отворање после избори (ФОТО)

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, објави фотографии од новиот стационар за вдомување кучиња скитници  „Лајка“. „Отворање после избори, Скопје нема да застане“, напиша Шилегов на фејсбук. Стационарот „Лајка“  има нови ѕидани 100 апартмани за кучиња со подно греење и со вентилација. Дополнително максимално е искористен и надворешниот дел од објектот …

Повеќе