Жесток противник на Израел и ИСИС, Кој беше Ебрахим Раиси

од Milan1

Ебрахим Раиси загина во хеликоптерска несреќа во северозападниот дел на Иран. Раиси е претседател на Иран од 2021 година. Раиси (63), секогаш со црн турбан на главата и верска облека, важи за ултраконзервативец и отворен поддржувач на јавниот ред.

Раиси беше избран на 18 јуни 2021 година во првиот круг на гласање обележан со рекордно неизлезеност за претседателските избори и отсуство на силни конкуренти. Тој го наследи умерениот Хасан Рохани, кој го порази на претседателските избори во 2017 година.

Позицијата на Раиси особено зајакна по парламентарните избори одржани во март и средината на мај. Тоа беа првите национални избори по протестното движење што го потресе Иран кон крајот на 2022 година по смртта на Махса Амини, млада жена уапсена поради непочитување на строгиот кодекс на облекување.

По тие избори, иранскиот претседател го поздрави „новиот историски пораз што им беше нанесен на иранските непријатели по немирите“ во 2022 година.

Парламентот, кој ќе ја преземе функцијата на 27 мај, во голема мера ќе биде контролиран од конзервативните и ултраконзервативните табори, кои ја поддржуваат неговата влада.

Во последниве месеци, Раиси се претстави како жесток противник на Израел, заколнатиот непријател на Исламската Република, кој го поддржува палестинското исламистичко движење Хамас од 7 октомври, почетокот на војната во Газа. Раиси со тоа го оправда нападот без преседан на Иран на 13 април врз Израел, со 350 беспилотни летала и проектили, од кои повеќето беа пресретнати со помош на САД и неколку други земји-сојузници на САД.

Тој е на црната листа на САД со ирански функционери кои се санкционирани поради „соучесништво во сериозни прекршувања на човековите права“, обвинение што властите во Техеран го негираа.

Роден во ноември 1960 година во светиот шиитски град Машхад на североисток, Раиси во текот на три децении, напредуваше во правосудниот систем на земјата.

Тој имаше 20 години кога беше назначен за главен обвинител на Караџа, во близина на Техеран, за време на Исламската револуција во 1979 година. обвинител.

Во 2016 година, врховниот водач ајатолахот Али Хамнеи го назначи за раководител на добротворната фондација Астан-е Кудс Разави, која управува со мавзолејот на Имам Реза во Машхад, како и со огромното наследство од индустриски и недвижен имот. Три години подоцна, тој стана шеф на главното тело на правосудните органи.

Раиси е оженет со Џамила Аламолод, професорка на Универзитетот во Техеран, со која има две ќерки кои се дипломирани.

Слични содржини