🎥 Емотивна прегратка помеѓу Дончиќ и Ирвинг, еве колку значи синоќешната победа за Лука

од Vladimir Zorba

Лука Дончиќ беше емотивен откако Далас се пласираше во финалето на Западот откако во шестиот меч ја совлада Оклахома со 117:116.

Дончиќ беше најдобар играч на тимот со 29 поени, 10 скока и 10 асистенции, а помогна и Кајри Ирвинг со своите 22 поени.

Како Бетмен и Робин, Лука и Кајри, беа присутни во текот на плејофот и со своите соиграчи прават навистина одличен тим.

Колку сето тоа му значи на Словенецот покажа по натпреварот во емотивната прегратка со Кајри.

Далас се уште не го знае противникот во финалето, бидејќи Денвер и Минесота ќе го одиграат седмиот натпревар ноќта меѓу недела и понеделник.

Ова е втор пат за само три години Далас да се пласира во конференциското финале, а нема дилема дека Дончиќ ќе го бара својот прв настап во финалето на НБА.

Слични содржини