🎥 Преубавата Афродити е нова европратеничка, Мицотакис ја има отстрането од партијата

од Milan1

Грчката партија Победа на разумот е најголемото изненадување меѓу екстремно десничарските партии на изборите за Европскиот парламент што се одржаа во таа земја. Политико наведува дека оваа партија обезбедила едно пратеничко место во Брисел, кое ќе го заземе нејзината контроверзна претседателка Афродити Латинопулу.

Се вели дека 33-годишната Афродита е родена во Солун, била отстранета од владејачката партија Нова демократија на премиерот Кирјакос Микотакис во 2022 година. Причина за тоа беа нејзините коментари за дебелите луѓе, кои беа оценети како дискриминаторски.

Слични содржини