🎥2024 Shelby Super Snake

од Vladimir Zorba

Shelby American го претстави својот нов Super Snake, базиран на новата генерација на Ford Mustang, моделска 2024 година.

Благодарение на компресорот Whipple и другите модификации, Super Snake од 2024 година со 5,0 литарски V8 мотор може да понуди повеќе од 830 КС.

Shelby Super Snake од 2024 година ќе се нуди со 480 КС или 830 КС. На купувачите кои ќе се одлучат за првата опција сепак ќе им бидат понудени некои важни модификации, како што е дотерана суспензија.

Shelby додаде и издувен систем Borla, ги измени сопирачките и го подобри ладењето.

Најмногу внимание сепак привлекува верзијата со компресор. Покрај неговите 830 КС, Super Snake има корист и од некои софистицирани подесувања.

Автомобилот доби и алуминиумска хауба, браници од јаглеродни влакна, магнезиумски тркала, задно крило од карбонски влакна…

Како и акциите на Mustang, Shelby Super Snake ќе биде достапен или со мануелен или автоматски менувач, како и со Coupe или Cabrio верзија.

Иако цената сè уште не е објавена, Shelby American откри дека ќе произведе само 250 примероци за американскиот пазар за моделската 2024 година. Тјунерот ќе го продава новиот автомобил и во други земји, како што е Австралија, но серијата ќе биде ограничена таму.

Слични содржини