🎥Фјури се посрамоти во изјава по мечот: „Му ја дадоа победата затоа што неговата земја е во војна!“

од Vladimir Zorba

Иако по мечот му честиташе на Олександр Усик за победата, Тајсон Фјури не го прифати лесно поразот, а во изјавата по натпреварот ги обвини судиите за неговиот пораз.

Впрочем, Фјури, кој всушност го загуби мечот поради ситуација во деветтата рунда, кога недостигаа нијанси за да биде нокаутиран, смета дека судиите покажале симпатии кон Усик поради фактот што Украина е во војна.

“Верувам дека победив на овој натпревар, но нема да седам таму и да плачам. Тој победи во неколку рунди, но јас ги добив повеќето. Двајцата дадовме се од себе, тоа беше добра борба”, изјави Фјури, додавајќи:

„Неговата земја е во војна, па луѓето се свртуваат кон земја во која војува, но не ме сфаќајте погрешно, мислам дека победив. Имам клаузула за реванш и ќе се вратам. Одам дома, ние „Двајцата се враќаме кај нашите семејства и ќе се видиме во октомври, Честитки Олександер, честитки, Господ да те благослови“.

Очигледно на Фјури не му е лесно да го прифати првиот пораз во професионалната кариера, иако се работи за човек кој најчесто се однесува многу спортски кон противниците.

Слични содржини