🎥Новиот Zeekr 001 претставен во Кина

од Vladimir Zorba

Новиот Zeekr 001 на Geely Group неодамна беше лансиран во Кина со многу подобрувања во однос на неговиот претходник.

Има моќност до 580 kW/789 КС, повеќе од 700 km досег, напреден систем за автономно возење, 28 звучници итн. Првите испораки на овој модел на кинескиот пазар започнаа на 1 март.

Zeekr е млад кинески бренд на групацијата Geely. На пазарот беше лансиран во 2021 година со првиот модел Zeekr 001. Денес неговата производна линија вклучува четири модели: 001 (liftback), X (кросовер), 009 (миниван) и 007 (лимузина).

Кумулативната продажба на брендот Zeekr достигна 160.996 возила. Овој бренд штотуку лансираше нов модел Zeekr 001 за да ја зајакне својата позиција на пазарот.

Слични содржини