🎥Renault Scenic е европски автомобил за 2024 година

од Vladimir Zorba

Специјализирано жири денеска на Саемот за автомобили во Женева објави дека новиот Renault Scenic е избран за Европски автомобил на годината за 2024 година.

Renault Scenic освои вкупно 329 поени, на второто место се најде новата BMW Серија 5 со 308 поени, а на третото место Peugeot 3008 со 197 поени.

Следуваат Kia EV9 (190 поени), Volvo EX30 (168), BYD Seal (131) и Toyota C-HR (127).

Слични содржини