📷 🎥 Bugatti Bolide: се појавија фотографии од внатрешноста

од Vladimir Zorba

Bugatti го претстави својот суперспортски модел Bolide уште во 2020 година, а една година подоцна и официјално беше потврдено неговото производство.

Како што беше најавено тогаш, првите испораки ќе започнат во 2024 година, а серијата е ограничена на само 40 примероци.

Додека се чекаат првите испораки, Bugatti ги објави првите слики од својот ентериер.

Секој дел од кабината е развиен специјално за Bolide, така што целокупниот распоред не личи на Chiron. Bugatti го изгради моделот околу нов монокок од јаглеродни влакна и почнувајќи од нула, му дозволи да постави нова позиција за седење, слична на тркачки автомобил.

Компанијата посвети посебно внимание на воланот кој има дизајн во форма на Х. Лесно се отстранува, а Bugatti напоменува дека може да се користи како украс кога не се користи. Возачот седи на седиште кое е поставено директно на монокок, што значи дека Bolide е првиот модел на Bugatti изграден со фиксни седишта.

Што се однесува до моторот, Bolide е придвижуван од 8.0-литарски quad-turbo W16 мотор со 1177 kW/1600 KS, а треба да се напомене и дека автомобилот тежи 1450 kg.

Bugatti вели дека неговите инженери биле неограничени од различните правила и прописи кои ги обликуваат модерните автомобили бидејќи Bolide не е легален на патиштата. Поточно, тоа е строго автомобил за патека.

Направени се промени во системот за ладење, системот за потпирање и менувачот, а суспензијата е поцврста од онаа на Chiron. Во неговата изградба ќе се користат и неколку 3Д печатени делови.

Има и гуми на Michelin, како и карбон-керамички систем за сопирање.

Очекувано автомобилот одамна е распродаден и покрај основната цена од 4 милиони евра без данок.

Слични содржини