📷ABT Audi RS Q8 S

од Vladimir Zorba

Меѓу бројните модифицирани модели на Audi во гамата на германската тјунинг компанија ABT Sportsline, се наоѓа и префинет RS Q8.

Накратко, ABT Audi RS Q8 има 4,0 литарски твин-турбо V8 мотор засилен од 600 КС и 800 Nm на 700 КС и 880 Nm вртежен момент (нов интеркулер, репрограмирана единица ECU…).

За својот RS Q8 S, ABT Sportsline обезбеди и аеро каросерија од јаглеродни влакна (преден спојлер, комплет прагови, заден дифузор и заден спојлер на покрив), сет од тркала од 22 или 23 инчи, модифициран издувен систем со издувни цевки од 102 mm, како и префинет ентериер со карбонски влакна.

Слични содржини