📷Корејците ги поместуваат границите: Hyundai претстави електричен автомобил што може да оди

од Vladimir Zorba

Hyundai претстави револуционерен автомобил кој може и да оди.

Моделот Elevate, познат и како „автомобил што оди“, ги поместува границите на она што моментално го нарекуваме возило. Сложените нозе со повеќе зглобови, инспирирани од нозете на скакулец, му даваат на ова возило можност да се качува по скали, да се крева над вода или да скока преку неа.

Концептното возило за прв пат беше претставено на настанот CES 2019, но вистински прототип во целосен обем беше претставен на неодамнешниот настан CES 2024.

Од Hyundai наведуваат дека иновативното електрично возило може да се користи во претходно незамисливи ситуации.

Потпретседателот на компанијата, Џон Су рече дека луѓето со попреченост ширум светот би можеле да бидат воодушевени од функциите на Hyundai Elevate, кој може да им „обезбеди лесен влез до влезната врата и да дозволи на нивната инвалидска количка веднаш да влезе внатре“.

Покрај погодноста за лицата со попреченост, Hyundai наведе неколку други намени што може да се применат на возилото, како што се истражување на руралните области, градење во непристапни области и помагање во ситуации на катастрофи.

Со роботски нозе, спасувачките тимови можеа да пристапат до загрозените области.

Самото возило е засновано на Cruise Origin, кој за разлика од стандардното роботакси, нема волан или педали, пишува Itechpost.

Тоа е само еден голем простор во возилото каде што патниците се соочени еден кон друг.

Слични содржини