📷Mercedes-AMG CLE 53 4Matic+ Coupe

од Vladimir Zorba

На почетокот на оваа година, Mercedes го претстави моделот CLE, кој во Coupe изданието го зазеде местото на Coupe од C и E, додека CLE Cabrio ги замени C и E класата Cabrio. Сега пристигнува нов член на семејството, а тоа е Mercedes-AMG CLE 53 4Matic+ Coupe.

Mercedes-AMG CLE 53 4Matic+ Coupe користи 3,0-литарски турбо бензински мотор со шест цилиндри, кој работи заедно со интегриран стартер генератор од втората генерација и електричен систем од 48 волти кој може да додаде до 23 КС и 205 Nm вртежен момент.

Тоа значи дека овој модел има 330 kW/449 КС и 560 Nm вртежен момент или 600 Nm со функцијата Overboost. Моторот е поврзан со 9G Speedshift менувачот на AMG, а има и погон на четири тркала.

CLE 53 4Matic+ Coupe забрзува до 100 km/h за 4,2 секунди и може да достигне електронски ограничена максимална брзина од 250 km/h или 270 km/h со опционалниот AMG Driver’s Package.

На возачот му се достапни конфигурации Slippery, Comfort, Sport, Sport+ и Individual, а има и режим на дрифт кој го префрла на погон на задните тркала.

Додајте го на тоа стандардното управување на задната оска и системот за суспензија AMG Ride Control дизајниран да ја подобри агилноста без да ја жртвува удобноста.

Секако, CLE 53 4Matic+ Coupe визуелно се издвојува и од другите верзии. Пакетот вклучува предна табла AMG, поагресивен преден браник, проширување на браници, комплет тркала од 19 или 20 инчи, ревидирани LED задни светла поврзани со темноцрвен елемент, заден спојлер и нови двојни издувни цевки.

Достапен е и опционален AMG Optics пакет, како и два AMG Night пакети и AMG Carbon пакет.

Внатрешноста е опремена со волан AMG Performance, црна кожа и Алкантара, многу јаглеродни влакна, црвени контрастни шевови, спортски седишта…

Цената не е спомната во информацијата.

Слични содржини