📷Mercedes-AMG GT63 S E Performance

од Vladimir Zorba

По концептната верзија од минатата година, сега пред нас е серискиот Mercedes-AMG GT63 S E Performance.

Станува збор за спортско купе со две врати и хибриден погон кој има повеќе од 800 коњи.

Поточно, комбинираната моќност на 4,0-литарскиот твин-турбо V8 бензински мотор и електромоторот е 600 kW/816 КС и 1420 Nm вртежен момент. Ова е доволно за забрзување од 0 до 100 km/h за 2,8 секунди, додека максималната брзина е 320 km/h.

Можно е да се вози и само на струја, иако само 13 км.

Пакетот вклучува и 9-степен менувач со двојна спојка, погон на четири тркала, суспензија AMG ACTIVE RIDE CONTROL, волан на задните тркала, осум програми за возење AMG DYNAMIC SELECT (“Electric”, “Battery Hold”, “Comfort”, „Slippery“, „Sport“, „Sport+“, „RACE“ и „Individual“), AMG керамички сопирачки со високи перформанси (дискови 420 x 40 mm напред и 380 x 32 mm задни), 20-инчни AMG алуминиумски тркала, гуми 295 /35 R 20 и 305/35 R 20, прилагодливи спортски седишта AMG, Nappa кожа (достапни и со микробранови MICROCUT со контрастни шевови во жолта и или црвена боја), како и мултимедијален систем MBUX (Mercedes-Benz User Experience).

Цените за Mercedes-AMG GT63 S E Performance ќе бидат објавени поблиску до датумот на продажба, што ќе се случи кон крајот на 2024 година.

Слични содржини