📷Револуционерниот EV Nio ET9 ќе ја промени перспективата на електричната мобилност

од Vladimir Zorba

Кинескиот производител на електрични возила Nio го откри доаѓањето на својот најнов инженерски подвиг – 900V Electric Drive System (EDS). за само пет минути брзо полнење.

900V EDS на Nio не само што поставува нов стандард во индустријата, туку е и првиот таков систем достапен во сериско производство. Со овој систем, Nio се приклучува на ексклузивниот клуб на производители на електрични возила кои обезбедуваат извонредни перформанси и брзо полнење.

Nio ET9 premium EV ќе биде првото возило опремено со новиот 900V EDS. Ова возило, наменето за „нова генерација на високи деловни корисници“, ветува импресивно возачко искуство со супериорен стил, пространа внатрешност и ефикасно полнење. Покрај тоа, возилото ќе биде опремено со повеќе од 100 NIO full-stack технологии, вклучувајќи го и првиот чип за автоградација од пет нанометри на NIO и големи цилиндрични батерии.

Моделот ET9 може да се пофали со должина од 5325 mm, ширина од 2016 mm и висина од 1620 mm, што му овозможува да се натпреварува со возила од високата класа како што е Porsche Panamera. Покрај тоа, NIO посвети посебно внимание на удобноста и безбедноста, обезбедувајќи напредна технологија во секој детал.

Со новиот EDS, ET9 ќе постави нови стандарди во однос на перформансите и брзината на полнење, потврдувајќи ја својата позиција како конкурент на луксузните автомобили од Porsche, BMW и Mercedes.

Nio веќе отвори пред-нарачки за ET9 во Кина, почнувајќи од 112.000 долари (800.000 јуани). Испораките се планирани да започнат во првиот квартал на 2025 година. Со оглед на очекувањата на потрошувачите и конкуренцијата во индустријата, ET9 ветува дека ќе биде револуционерно возило што ќе ја промени перспективата на електричната мобилност.

Слични содржини