📸Mitsuoka M55 базиран на Honda Civic оди во производство

од Vladimir Zorba

M55 Concept, проект на јапонската Mitsuoka, беше претставен во ноември минатата година, а беше направен по повод 55-годишнината на компанијата.

Станува збор за автомобил кој го комбинира дизајнот на Dodge Challenger со Honda Civic од 11-та генерација, кој привлече доволен број заинтересирани страни, па Mitsuoka сега потврди дека во 2025 година M55 ќе се нуди и во сериска верзија.

Mitsuoka верува дека нема да може да произведе доволно автомобили за да ја задоволи побарувачката, бидејќи за конверзија ќе биде потребно време, откако сите потребни промени ќе бидат направени рачно. Цената и другите детали допрва ќе се откриваат.

M55 инаку црпи инспирација од 70-тите години, златното доба на „Muscle cars“, каде што трансформацијата претставуваше уникатен предизвик поради каросеријата со 5 врати.

Затоа, дизајнерите на Mitsuoka се потрудија со имплементирање на обемни визуелни модификации за да го оживеат овој проект. Во профилот, M55 непогрешливо ги носи генетските карактеристики на своите корени на Honda Civic, бидејќи ги задржува стаклените површини, хромираните прозорски рамки, линијата на покривот и вратите. Сепак, за да му дадат допир на американски стил, дизајнерите ги проширија предните и задните настрешници со додавање на поспортски алуминиумски тркала со впечатливи бели букви на гумите.

Предниот дел се издвојува како најпривлечниот аспект. Четирите тркалезни фарови, решетката, браникот и хаубата се спојуваат за да го имитираат препознатливиот стил на Challenger. Задниот дел, силуетата на Civic во стилот на брзо враќање се покажа идеална за додавање на решетки во стилот на Mustang над задното стакло, заедно со интегриран спојлер. Модифицираниот заден дел вклучува нови светла и нов заден браник.

Внатрешноста е во голема мера иста како и автомобилот, со исклучок на ретро синиот кожен тапацир за седиштата и значките Mitsuoka на воланот.

Под хаубата се наоѓа 1,5-литарскиот турбо бензински мотор на Honda со 134 kW/182 КС, поврзан со 6-брзински мануелен менувач и погон на предните тркала.

Слични содржини