📽️Херојот на Јунајтед ја потврди класата и во соблекувалната, го „спаси“ соиграчот од алкохол

од Nikola Popovski

Херојот од финалето на ФА Купот, Коби Маино, со потег за време на прославата по натпреварот на Манчестер Јунајтед покажа дека неговото брзо размислување не е само нешто што го покажува на теренот.

Голот на Маино во првото полувреме на Вембли, кога Јунајтед веќе водеше со 1-0, се покажа како победнички бидејќи тимот на Ерик Тен Хаг го победи ривалот Манчестер Сити и го освои ФА Купот.

Играчот од средниот ред на Јунајтед се покажа и како херој за време на прославата бидејќи играчите уживаа во победата во соблекувалната на Вембли.

За време на прославата, Лисандро Мартинез ги собрал сите играчи да се фотографираат со пехарот, а потоа со шампањ ги испрска и екипата и менаџерот.

Наместо да се забавува во лудиот момент, Маино го зграпчил соиграчот Амадо Диало и го тргнал на страна.

Имено, 21-годишниот Диало е муслиман, а познато е дека оваа религија има строги правила во однос на консумирањето алкохол.

Додека остатокот од тимот на Јунајтед го прифатил шампањот, Маино и Диало останале на страна откако младиот играч од средниот ред на Англија дошол на помош на својот соиграч.

Слични содржини