📽Новиот Dacia Duster е официјално

од Vladimir Zorba

Целосно новиот Dacia Duster го отвора следното поглавје во приказната за модел кој прерасна во поставувач на стандарди на својот пазар.

Тоа е сеопфатен модел која опфаќа сè за што се залага брендот Dacia: „Robust and Outdoor“, „Essential but Cool“ и „Eco-Smart“. Duster е роден во 2010 година, беше модифициран во 2017 година и се најде на врвот на сегментот.

Duster е докажана успешна приказна. Во својата 13-годишна кариера, тој е награден со повеќе од 40 награди, производството е 2,2 милиони единици и расте, а неговата популарност постојано се зголемува, рангирајќи се како најпродаваниот SUV во Европа во сите сегменти на малопродажниот пазар во 2022 година. Околу 1.000 теренци Duster излегуваат од производните линии во фабриката Dacia во Питешти, Романија, секој ден.

Сè уште го има впечатливиот изглед што ги донесе претходните генерации на врвот – особено неговиот цврст SUV карактер – но ги турка понатаму со новиот, препознатлив дизајн на Dacia.

Филозофијата на Dacia за обезбедување на сите неопходни работи се однесува на дизајнот на целосно новиот Duster како и на секој друг модел. Дизајнерскиот тим започна едноставно, гледајќи во кабината, хаубата и крилата. Потоа ги пренесоа во целиот автомобил за да му дадат на моделот модерен, добро изграден стил, со намерно затегнати, сигурни линии.

Едноставните форми и волумени придонесуваат за јачината на дизајнот, вклучувајќи остра, вертикална страна, закосени штитници на лакот на тркалата, голема задна врата и странични прозорци.

Страничните штитници се поврзуваат со лакови на тркалата, кои пак се поврзуваат со предниот и задниот браник, што го прави целосно новиот Duster поцврст и поподготвен за теренски активности од кога и да е.

Дизајнот на целосно новиот Duster е конзистентен, се движи со времето и го комбинира неговиот авантуристички карактер со поодржлива предност.

Страничните штитници, штитниците на лакот на тркалата, логоата, триаголниците на предниот браник и задниот штитник се направени од цврст материјал наречен Starkle. Дизајниран од инженери на Dacia и хемичари од Лиондел Базел, материјалот прикажан на концептниот автомобил Manifesto е до 20% рециклиран. Неговиот состав вклучува бели честички кои му даваат шарен изглед.

Како и надворешноста, внатрешноста доаѓа со сите неопходни работи – што значи карактеристики кои служат за одредена цел. Направена е многу работа во ергономијата, вклучувајќи го и централниот екран од 10,1 инчи поставен во видното поле на возачот и под агол од 10° кон него.

Рамните површини на воланот на врвот и на дното го прават исклучително удобен за ракување.

YouClip е сосема нов систем за монтирање со 6 можни позиции кој ви овозможува безбедно да го монтирате вашиот паметен телефон, додаток 3-во-1 (светилка, кука, држач за чаши) или кој било друг практичен предмет на различни места во возилото.

Слични содржини